Топ-5 помилок батьків, які обирають додаткові заняття для дитини


Опубліковано 17 Липень 2025 о 10:00

Блог Діти в місті Львів >  Топ-5 помилок батьків, які обирають додаткові заняття для дитини


Топ-5 помилок батьків, які обирають додаткові заняття для дитини

Photo: Freepik


У сучасних батьків є дуже багатий вибір гуртків та додаткових занять для діток. Раніше дітей віддавали на спорт, танці, гру на музичних інструментах, іноді на акторське чи циркове мистецтво або на живопис. Вибір додаткових занять для дітей раніше був доволі обмеженим, але сьогодні все змінилося. Сьогодні є безліч напрямків та гуртків на будь-який смак. Деякі з них навіть готують дітей до опанування майбутньої професії. З одного боку, це відкриває безліч можливостей, але це також може мати негативні наслідки – перевантаження, розчарування або втрату мотивації. «Діти в місті» зібрали топ-5 найпоширеніших помилок, яких припускаються батьки, коли віддають дитину на додаткові заняття.


Помилка №1: обирати те, що в моді


Сьогодні, як ніколи, суспільство давить на батьків трендами та рекламою. Курс з фінансової грамотності для дошкільнят, шахи з трьох років, англійська з пелюшок. Мода на такі заняття шалена, але чи потрібні вони дитині насправді?

При виборі гуртків необхідно орієнтуватися не на моду, а на темперамент, вік та інтереси дитини. Якщо дитина активна, їй підійдуть танці або спорт. Для мрійливих діток підійдуть заняття, де треба створювати щось власноруч. Дитина має бути залучена в заняття, це має приносити їй задоволення. Гуртки не мають ставати лише «інвестицією в успішне майбутнє».


Вам може сподобатися наша стаття: Як зрозуміти, чи потрібна дитині музика


Помилка №2: ігнорувати думку дитини


Часто батьки намагаються віддати дитину на гурток, не питаючи її думки. У підсумку дитина відвідує гурток через силу і постійно саботує заняття.




Директорка початкової школи та садочка «Clever Kids by КМDШ» Людмила Ціпун розповіла «Діти в місті», що орієнтація не на інтереси дитини, а на власні уявлення дорослих про «корисне» або «престижне» - це найпоширеніша помилка.




«У погоні за досягненнями батьки іноді забувають, що дитина - не міні-версія дорослого, а жива, чутлива особистість зі своїм ритмом, потребами та інтересами. Ми у Clever Kids говоримо батькам, що один улюблений гурток краще, ніж п’ять обов’язкових. Дитинство не має перетворюватися на нескінченну гонитву за результатами, інакше дитина може втратити мотивацію до пізнання й навчання», - пояснює вона.


Помилка №3: занадто багато гуртків


Понеділок – англійська і гімнастика, вівторок – ментальна арифметика і басейн, вихідні – танці та театральний гурток. Такий графік навіть у дорослої людини обов’язково призведе до перевантаження, втоми і навіть проблем зі здоров’ям



Photo: Freepik


За словами Людмили Ціпун, навантаження понад норму призводить до емоційного вигорання, зниження самооцінки, втрати внутрішньої мотивації, підвищення тривожності та навіть блокування творчості.


«Ми у Clever Kids це чудово розуміємо, тому наші педагоги постійно спостерігають за дитиною, аналізують її поведінку та настрій, відзначають втому, млявість, роздратування або апатію, як сигнали перенавантаження. Якщо таке стається, ми пропонує батькам знайти здоровий баланс між навчанням і відпочинком. Пріоритет - інтереси та добробут дитини, а не кількість досягнень», - пояснює Людмила.


Помилка №4: оцінювати результат занадто рано



Photo: Freepik


Нерідко батьки віддають дитину на гуртки не заради процесу, а заради результату. І вже через місяць очікують побачити видимі результати. Але в багатьох сферах результати можна помітити лише через довгий період кропіткої роботи. Завищені очікування демотивують і дитину, і батьків.

Навчіться цінувати процес і давати дитині час на адаптацію та знайомство. Головне, щоб дитина отримувала задоволення від занять.


Помилка №5: обирати виключно «корисне»


Сьогодні дуже поширена ситуація, коли батьки віддають дитину на корисні заняття (англійська, програмування, ментальна арифметика) і зовсім забувають про заняття для душі. Те, що приносить задоволення, розвиває не менше, ніж практичні заняття. Англійська та програмування – це продовження навчання, а не гуртки для того, щоб відпочити від навчання. Дозвольте дитині мати прості, радісні хобі.


Додаткові заняття – прекрасний інструмент для розвитку та задоволення. Підбирайте їх з повагою до дитини, її індивідуальності, віку, темпу та потреб.


Читайте також: Дитячі конкурси та кастинги: переваги та підводне каміння






Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук