Безпека в інтернеті: поради батькам від експерта #stop_sexтинг


Опубліковано 07 Квітень 2025 о 10:00

Блог Діти в місті Львів >  Безпека в інтернеті: поради батькам від експерта #stop_sexтинг


Безпека в інтернеті: поради батькам від експерта #stop_sexтинг

Photo: Freepik


Розвиток інтернету приніс суспільству багато можливостей та швидкий розвиток. Разом з тим, ми отримали багато ризиків, пов’язаних з онлайн-безпекою. Особливо це стосується дітей, які через вік можуть легко підпадати під чужий вплив та втрапляти у халепи через вплив соціальних мереж та «друзів»-онлайн.



"Діти в місті" поспілкувалися з тренером-методологом ГО #stop_sexтинг Василем Філоненком щодо безпеки в інтернеті для дітей та підлітків.




Основні загрози для дітей та підлітків


За словами експерта, сьогодні кількість онлайн-загроз можна описати фразою: «усе, що завгодно», оскільки важко виділити щось одне.


«Становити загрозу для дітей сьогодні можуть рілси у тік-тоці чи ютубі, трендові відео, поширення відео, чат-боти, онлайн-покупки, комунікація з незнайомцями, анонімні чати, секстинг. Навіть публікація власних селфі на своїй сторінці в інстаграмі за певних умов може бути небезпечною», - зазначає Філоненко.


Онлайн-світ дуже тісний, тому онлайн-ризики можуть переплітатися та поєднуватися. Наприклад, кібербулінг може перетікати у кіберсталкінг, поширення своїх приватних фото\інформації може спричинити кібербулінг тощо. Не варто також забувати про ризики, які з’явилися з поширенням штучного інтелекту.


«Станом на зараз ми нараховуємо до 30 онлайн-ризиків. Погано, що більшість, у тому числі й дорослі, думають, що їм це не загрожує. Однак, ми всі у потенційній групі ризику. Не варто забувати також про воєнні ризики. Наш ворог дуже активно використовує інтернет-простір, і залучає дітей до протиправної діяльності, яка спрямована на диверсійну діяльність проти України», - додає представник спільноти.


Вікові особливості та правила користування гаджетами



Photo: Freepik


Як пояснює Василь Філоненко, є особливості сприйняття правил користування гаджетами, які залежать від віку дитини. Зазвичай вони яскраво виражені, але тут важливим є встановлені вдома правила. Добре, якщо ці правила стосуються всіх членів родини, тоді дитина буде це бачити і розуміти. Тобто, приклад дорослих дуже важливий для дитини.


«Наприклад, діти молодшого шкільного віку (6-10 років), тільки починають розуміти причинно-наслідкові зв’язки, то ж простої розмови про важливість правил та їх дотримання може бути цілком достатньо для того, щоб діти їх дотримувалися. Бо молодші діти зазвичай сприймають світ як «чорне та біле», - розповідає експерт.


А от підлітки через свій вік, навпаки, ставлять усі ці правила під сумнів, бо вони можуть здаватися їм несправедливими та непотрібними. Підлітків більше будуть цікавити прикладні аргументи, що апелюють до їх здоров’я, життя, майбутнього, цінностей.


«Тут важливо, щоб дорослі були включені в онлайн-життя дитини: контролювали його у молодшому віці, а у підлітковому – спрямовували дитину без агресивного контролю. Варто пам’ятати, що агресивний контроль та авторитарний метод виховання призведе до недовіри дитини та спонукатиме її шукати всі можливі шляхи, щоб обійти заборони», - додає експерт.


Найефективніші методи контролю екранного часу без конфліктів у сім’ї



Photo: Freepik


Щоб контроль екранного часу був ефективним, необхідно співпрацювати з дітьми, підтримувати ефективну комунікацію та встановлювати правила.


«Правила не просто так йдуть на останньому місці. Якщо вірити дослідженням, 75% дітей обходять батьківські контролі з легкістю. Це не означає, що їх потрібно ігнорувати, але перш ніж встановлювати батьківський контроль, варто поспілкуватися з дитиною про те, для чого він взагалі потрібен», - пояснює Філоненко.


Поясніть дитині, що батьківський контроль встановлюється не для контролю за дитиною, а для її захисту від онлайн-небезпек. Це і є комунікація.


Детальніше про встановлення батьківського контролю можна прочитати на сайті #stop_sexтинг. Усі матеріали є безкоштовними.


Важливо співпрацювати з дитиною. Ви можете разом створити правила, яких буде дотримуватися уся сім’я. Наприклад:

  • Створення сімейної угоди. Коли діти залучені до створення "домашнього договору" про використання гаджетів, вони краще розуміють і сприймають встановлені обмеження. Наприклад, разом визначити: коли, скільки і за яких умов можна користуватися пристроями.
  • Чіткий розпорядок дня. Визначення часу для навчання, відпочинку, фізичної активності й екранного часу допомагає уникнути хаосу. Діти краще сприймають обмеження, якщо вони логічно вписані в щоденну рутину.
  • Особистий приклад батьків. Якщо дитині не можна користуватися гаджетами після 22 години, чи за столом, а татові можна, то правила не працюватимуть ефективно.
  • ГОВОРІТЬ З ДІТЬМИ! Важливо не просто "забороняти", а пояснювати, чому обмеження важливі: для здоров’я очей, сну, спілкування, розвитку. Діалог викликає більше довіри, ніж ультиматуми. Якщо не знаєте з чого почати розмову, попросіть дитину розповісти про те, чим вона цікавиться в інтернеті.
    • Порада: перш ніж запитувати, спочатку погугліть самі, що таке Roblox, BrawlStars, Minecraft, тренди тік-току, щоб одразу бути у контексті. Діти цінують це, коли ви розумієте, хто така Пікмі чи БосКФС.
  • Використання технічних засобів контролю. Існують спеціальні функції на смартфонах або додатки (наприклад, Family Link, Screen Time, Qustodio), які допомагають відстежувати тривалість використання пристроїв.
  • Альтернатива гаджетам. Організація спільного дозвілля, ігор, хобі або прогулянок зменшує потребу в гаджетах. Коли є щось цікавіше — конфлікти навколо гаджетів зменшуються самі по собі. Це науково доведений факт.



Читайте також: Чому покоління зумерів мріє про світ без гаджетів


Ризики в мережі після початку повномасштабної війни


Як пояснює Василь Філоненко, після початку повномасштабної війни в Україні сильно збільшилися ризики перебування в онлайн-просторі. Згідно з висновками статті “Has war increased online risks for Ukrainian children? - ARU”, злочинці у ДаркНеті стали проявляти більше цікавості до українських дітей. Цей показник збільшився на 300%, що підтверджує актуальність та важливість теми онлайн-ризиків. Збільшилася кількість ІПСО, дезінформації, фейкових новин та пропаганди, що цілеспрямовано поширюється через цифрові платформи, у тому числі, ці матеріали спрямовані на дітей.


«Крім того, активізувалися атаки на критичну інфраструктуру, державні установи та особисті дані громадян. Майже щотижня з’являється інформація в офіційних джерелах про те, що неповнолітню особу вчергове залучили до протиправної діяльності на користь ворога. Дітям пропонують все: від збору інформації та поширення фейків, кібербулінгу до виготовлення вибухівки та фізичної ліквідації українців», - розповідає експерт.


За його словами, дітей після виконання таких завдань можуть ліквідувати тією ж вибухівкою, яку вона зробила своїми руками.


Більш детально про це читайте у матеріалі: Посібник для батьків та педагогічних працівників "Цифрове середовище та воєнні злочини. Діти"


Представник ГО #stop_sexтинг наголошує, що необхідно одразу звертатися до правоохоронців, кіберполіції чи одразу у чат-бот СБУ «Спали ФСБшника» t.me/spaly_fsb_bot, якщо вам або вашим дітям пропонують «легкі гроші», шантажують чи погрожують. Діти також мішень для ворога, це важливо пам’ятати.


Читайте також: Безпека в інтернеті для малечі: як захистити своїх дітей






Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук