Реформа старшої школи: як працюватиме нова «Профільна»?
Опубліковано 26 Березень 2025 о 10:00
Блог Діти в місті Львів > Реформа старшої школи: як працюватиме нова «Профільна»?

Photo: Freepik
«Обирати, що вчити, щоб потім обрати, ким стати», - такий слоган Міносвіти вибрало для реформи старшої школи, яка стартує вже у 2027 році. Втім, пілотний проєкт стартує вже у 2025 році – у ньому візьмуть участь 30 ліцеїв. До презентації реформи суспільству поставилися дуже серйозно, створивши окремий сайт, різноманітні відео та інтерактивні матеріали, щоб залучити увагу старшокласників. «Діти в місті» дізнавалися, що очікує на старшу школу у найближчі роки.
Шлях після 9 класу
Раніше у старшокласників було декілька шляхів після завершення 9 класу – йти у коледж / училище або залишатися в школі, вивчаючи базові дисципліни. Тепер старша школа буде доступна лише в академічних ліцеях, де дітей готуватимуть до вступу у виші. У ліцеї буде декілька профілів навчання, а також поглиблене вивчення профільних предметів та інтегрованих курсів. Діти зможуть самостійно обирати предмети, які вивчатимуть, незалежно від профілю.
Професійно-технічні заклади освіти залишаються, тож, хто захоче після 9 класу продовжити навчання у коледжі або технікумі, зможе вступити туди як і раніше.
Читайте також: Не знаю, ким хочу бути: проблеми профорієнтації
Вибір профілю та предметів
Photo: Freepik
У ліцеях будуть доступні наступні профілі:
- STEM,
- мовно-літературний,
- соціально-гуманітарний.
У 10 класі будуть передбачені обов’язкові предмети для вивчення. Природничі науки всі вивчатимуть протягом 10-11 класу, а останній рік зможуть відмовитися від них. Також до обов’язкових предметів належатиме: українська мова та література, математика, Історія і громадянська освіта, Захист України, Іноземні мови та Фізкультура.
Всі інші предмети діти зможуть обирати самостійно, в залежності від своїх інтересів та планів на майбутнє. Вони зможуть обирати предмети для поглибленого вивчення або вибірково, незалежно від профілю.
Варто зазначити, що з кожним роком навчання кількість годин на вибіркові предмети зростатиме. Загалом, навчання у старшій школі має відбуватися, як ми звикли бачити у закордонних фільмах, коли основні предмети діти вивчають зі своїм класом, а вибіркові з групою дітей, які обрали цей предмет.
Більш детально про всі нюанси реформи можна прочитати на сайті МОН, який був створений для ознайомлення з реформою.
Video: МОН
Виклик для вчителів
В процесі реформи значна частина викликів лягатиме на плечі педагогів та адміністрації шкіл. Щоб мати змогу навчати старші класи, необхідно мати щонайменше 100 учнів на паралелі. Чим більше дітей одного віку навчатиметься у школі, тим більше груп можна буде сформувати для вивчення різних предметів. Саме тому маленькі школи залишаться школами і не матимуть можливості навчати старшокласників.
Передбачені зміни і для освітніх програм. Наприклад, планують впроваджувати модульний принцип навчання, коли якийсь предмет вивчається швидко (за місяць чи семестр) замість розтягування його на роки. До цього вчителям також доведеться адаптуватися.
Photo: Freepik
В цілому, учні позитивно відгукуються про нові можливості, які відкриваються перед ними. Чи зможуть цю реформу якісно реалізувати на місцях, покаже час.
Вам може бути цікавою наша стаття: Як допомогти підлітку вибрати майбутню професію: нетипові ідеї