Перші зубки: дитячий стоматолог та педіатри поліклініки «Веселка» дають поради батькам


Опубліковано 29 Грудень 2021 о 12:00

Блог Діти в місті Львів >  Виховання та догляд >  Перші зубки: дитячий стоматолог та педіатри поліклініки «Веселка» дають поради батькам


Перші зубки: дитячий стоматолог та педіатри поліклініки «Веселка» дають поради батькам

Photo: "Веселка", стоматолог Анна Кривицька


Серед батьків немовлят існує міф, що перший огляд у стоматолога потрібен, коли у дитини вже прорізалися зуби. Однак педіатри та стоматологи зазначають: якщо вчасно розпочати належний догляд за зубами, візити до стоматолога будуть лише профілактичні, а значить, легкі та приємні для дитини. 


«Насправді догляд за зубами малюка має починатися з появою самого першого молочного зуба. У цей час вже варто відвідати стоматолога. Він надасть широку консультацію з гігієни ротової порожнини: якими засобами користуватися, як і коли правильно чистити зуби, як їжа та напої впливають на них. Адже, наприклад, нічні компоти (навіть без цукру) можуть викликати у малюка так званий ранній пляшечковий карієс», — пояснює стоматолог дитячої поліклініки «Веселка» Анна Кривицька.


Такі ранні зустрічі з дитячим стоматологом важливі ще й тому, що формують довіру та допомагають дитині у майбутньому, якщо виникне потреба лікувати або видаляти молочний зуб, не боятися йти до лікаря.


«Поради з догляду за зубами дітей має надавати саме дитячий стоматолог. Адже це лікарі, які спеціалізуються на засобах догляду за ротовою порожниною малюків, слідкують за новинками. Наприклад, вони розуміють, яка паста смачна, а яка викликає у дітей відразу, які щіточки підходять для молочних зубів та зручні для батьків. Це все важливо для того, щоб процес чищення зубів був комфортний. Вузький дитячий спеціаліст може за одну консультацію надати батькам усю необхідну, а головне — перевірену інформацію. І не доведеться шукати поради та відгуки в інтернеті, пробувати різні засоби, витрачати на це час і гроші. Крім того, коли справа стосується здоров’я дитини, експериментувати не варто. Краще послухати спеціаліста та дотримуватися його професійних рекомендацій», — наголошує завідувач відділення дитячої поліклініки «Веселка» Андрій Юрас.


Photo: "Веселка", завідувач відділення Андрій Юрас


Профілактика для здоров'я зубів малюка 


Важливо, щоб дитина пила багато води та не мала частих перекусів (звісно, якщо це не немовля). Постійні вуглеводневі атаки, коли ми весь час щось їмо, дуже агресивно впливають на зуби. Має бути правильний режим харчування з одним-двома перекусами на день. Краще, якщо це будуть овочі, горішки, кисломолочні продукти, наприклад, твердий сир, а не швидкі вуглеводи, такі як солодкі батончики, булочки, печиво, соки, газовані солодкі напої.

Коли дитина стає старшою, змінюється її лицьовий скелет і відбувається зміна прикусу, важливо давати правильне навантаження на корені зубів.


«Щоб щелепа правильно формувалася, необхідне навантаження твердою їжею. Добре давати дитині розжовувати, наприклад, моркву чи яблука. А після перекусу слід прибрати залишки їжі — пройтися зубною щіткою чи прополоскати ротик водою», — рекомендує стоматолог дитячої поліклініки «Веселка» Анна Кривицька.


Без солодкого в дитинстві важко обійтися, але можна зменшити його негативний вплив на зуби. По-перше, солодощі мають бути не протягом усього дня. По-друге, краще уникати твердих льодяників та чупа-чупсів. Намагаючись їх розкусити, дитина може сколоти або зламати зуб, навіть постійний. Крім того, такі цукерки спричиняють тривалу дію цукру в роті, бо їх треба довго розсмоктувати. Загалом це найгірше солодке для дитячих зубів. Але зараз є корисний аналог чупа-чупсів — льодяники, в які замість звичайного цукру додано ксилітол, що перешкоджає утворенню карієсу і не шкодить зубам. 

Гігієна ротової порожнини впливає на здоров’я всього організму. Так, західні вчені довели наявність впливу проблем з зубами, таких, як карієс чи хвороби ясен, на розвиток серцево-судинних хвороб, адже мікроорганізми з ротової порожнини зі слиною потрапляють у кишківник. Тому так важливо слідкувати за станом зубів, ретельно їх чистити. Дрібна моторика у малечі ще не до кінця розвинута, тому дорослі мають допомагати їм з чищенням зубів та контролювати цей процес навіть до 8–12 років.Правила зубної щітки та пасти


Зубна щітка — не іграшка, нею не можна бавитися, носити скрізь, а потім чистити нею зуби. У такому разі є високий ризик виникнення стоматиту. Щіточку слід міняти кожні 3 місяці, а якщо вона швидше втратила форму чи зіпсувалася, то й раніше. Зберігати дитячу щіточку слід окремо, у спеціальному тримачі. Такі контейнери мають певний простір для повітря, і щіточка в них підсихає. При цьому вона закрита, і з нею немає контакту.


«Обираючи дитячу щітку для зубів, ми спершу зазвичай звертаємо увагу на її гарний вигляд. І це правильно, адже вона має подобатися дитині. Також щітка повинна бути зручною як для малюка, так і для того, хто чиститиме йому зубки. Щітку слід обирати відповідно до віку дитини та обов’язково з м'якими щетинками. Щетина середньої жорсткості може травмувати ніжну слизову оболонку, і тоді виникає ризик, що у подальшому дитина боятиметься чистити зуби.

Зубну пасту варто обирати з фтором, адже він найкраще захищає від карієсу та береже зуби. Фтору не слід боятися. Зубні пасти, які рекомендуємо ми у поліклініці «Веселка», мають безпечну концентрацію цієї речовини згідно з віком. Важливо, щоб засіб для чищення зубів не містив таких сполук, як парабени, сульфати тощо. Щодо кількості пасти, то для малюків її достатньо рисового зернятка, а дітям старше 3 років — горошинки. Однак слід розуміти, що сама по собі навіть найкраща паста не діє. Вона працює з мікроорганізмами й сприяє формуванню правильного середовища в ротовій порожнині, але якщо просто нанести її та змити, бажаного результату не буде. Потрібно механічно «вимітати» наліт на зубах, а якщо при цьому ще й використовувати правильну сполуку, що має протикаріозну дію, зуби будуть дійсно чисті»,
— радить стоматолог дитячої поліклініки «Веселка» Анна Кривицька


З'явився другий зуб — час використовувати зубну нитку


Є багато засобів додаткового догляду за зубами: флос, скребок для чищення язика, індикатори нальоту, ополіскувач ротової порожнини. Що використовувати, залежить від дитини та її віку. Проте зубна нитка така ж важлива, як і щітка. Вона допомагає підтримувати гігієну міжзубних ділянок, куди щітка не проникає, а це вкрай важливо для профілактики карієсу контактних поверхонь, котрий лікується найскладніше. Зараз є спеціальні дитячі ниточки на тримачах. Вони можуть бути різного кольору, з різним смаком, з малюнками. Ними зручно і приємно користуватися. Будь-який наш дитячий стоматолог радо навчить маленьких пацієнтів та їх батьків, як це робити.

Молочні зуби потрібно вчасно лікувати, адже від цього залежить здоров’я постійних зубів. Хворий молочний зуб треба намагатися зберегти, щоб він міг жувати та тримати місце для постійного. Адже передчасна втрата молочного зуба може призвести до зміщення зубного ряду, проблем з прикусом та зовнішнім виглядом щелепи. Крім того, карієс з молочного зуба може спровокувати карієс на розташованих поряд постійних і зіпсувати їх. Тому важливо регулярно слідкувати за зубами та відразу ж лікувати маленькі дірочки, не чекаючи запалення та болю, адже тоді лікування буде набагато довше, складніше та дорожче.


Погоджуюся також з колегою, педіатром, завідувачем відділення поліклініки «Веселка» Євгенією Іваник щодо важливості профоглядів у стоматолога — сьогодні всі розуміють, чим загрожує запущений стан ротової порожнини.


Photo: "Веселка", завідувач відділення Євгенія Іваник


Крім значних матеріальних витрат на відновлення правильного прикусу, нездорові зуби спричиняють ускладнення з шлунково-кишковим трактом та іншими внутрішніми органами. І звичайно, годі й оцінити психологічний дискомфорт дитини від посмішки, що змушує ніяковіти.


Ортодонт вже у 6 років


Перший візит до ортодонта лікарі рекомендують запланувати, коли у дитини тільки починають прорізуватись постійні зуби. Під час консультації цей спеціаліст зверне увагу на можливі відхилення від норми, допоможе визначити причини цього та шляхи їх усунення. Наприклад, є погані звички, що впливають на зубний ряд: тримання пальця чи язика між зубами, гризіння чогось тощо.


Молочні зуби хоч і маленькі, але можуть боліти так само, як і постійні. До того ж, їх здоров'я впливає на систему травлення, адже від якості пережовування їжі залежить, як вона засвоюється. Тому гігієна ротової порожнини має бути регулярна та правильна. Маючи на озброєнні повну інформацію від спеціаліста, батьки можуть ефективніше слідкувати за здоров’ям зубів свого малюка, щоб він і не дізнався, як це, коли болять зубки. А лікарі поліклініки «Веселка» завжди проконсультують.


Телефонуйте: +380 (67) 343 29 11 або +380 (50) 343 29 11. 


Читайте також: Молочні зубки: міфи та правда


Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук