Чому діти лінуються: основні причини і як з цим боротися
Опубліковано 24 Листопад 2020 о 10:00
Блог Діти в місті Львів > Чому діти лінуються: основні причини і як з цим боротися
Photo: Freepik
Діти, ледачі від природи, велика рідкість. Діти приходять в цей світ, щоб активно його пізнавати, розвиватися і вдосконалюватися. Але з віком багатьох дітей, і, особливо, підлітків, долає лінь. «Діти в місті» розбиралися в причинах дитячої ліні, а також розбиралися, як в таких випадках поводитися батькам.
Що таке лінь
Традиційно лінь розглядається як порок. Це недолік працьовитості, ігнорування роботи на догоду вільному часу і іграм. Однак часто люди плутають лінь з іншими проявами. Наприклад, в ранньому віці дітей нерідко звинувачують в ліні, плутаючи її з невмінням. Пасивність може свідчити про проблеми зі здоров'ям або особливості характеру. Ті ж флегматики все роблять дуже повільно, але це не означає, що вони ліниві.
Причини
Photo: Freepik
У ранньому віці діти дуже рухливі і активні. Вони докладають масу зусиль, щоб домогтися бажаного. В тому, що з часом у дитини пропадає бажання що-небудь робити, є свої причини.
Відсутність мотивації
Дітям важко дається внутрішня мотивація, тому їм завжди потрібна допомога дорослих. Від того, як дорослі замотивують дитину на навчання і успіх, залежить її успішність. Рідка дитина в початковій школі може самостійно поставити собі за мету «добре вчитися» і слідувати їй. Багато дітей не розуміють, навіщо їм виконувати ті чи інші завдання/доручення. Завдання батьків - пояснювати, заохочувати, підбадьорювати і завжди бути поруч. Відсутність заохочення і похвали = відсутність мотивації.
Відсутність інтересу
Не кожен дорослий здатний змусити себе робити те, що йому абсолютно нецікаво. Що вже говорити про дітей. Нерідко в школі дітям стає відверто нудно. Більшість шкіл серйозно відстають від потреб та інтересів сучасних дітей, тому лінуватися дитина може просто тому, що їй шкода витрачати час на те, з чим у неї немає ніяких точок дотику.
Згаяний час
Ще до школи діти починають проявляти інтерес до домашнього побуту. Дівчата мріють навчитися мити посуд, а хлопчики - допомогти батькові лагодити стілець. Однак батьки часто ігнорують бажання дітей допомогти через нестачу часу і небажання робити подвійну роботу. Коли кілька спроб дитини закінчуються невдачею, пробувати знову бажання пропадає. Якщо ж у дитини з раннього віку є свої (нехай і прості) обов'язки по дому, вона з більшою віддачею буде виконувати їх в майбутньому.
Photo: Freepik
Невпевненість у своїх силах
Нерідко діти відмовляються щось робити, тому що у них не виходить. З цього вони роблять висновок, що немає сенсу намагатися, якщо все одно не вийде. Негативний досвід, низька самооцінка, критика - все це може стати причинами для прояву ліні.
Фізичні причини
Дитина може лінуватися через втому, а також пережитий стрес. У підлітковому віці в організмі дитини відбуваються серйозні гормональні зміни, які нерідко забирають всю енергію у школяра.
Читайте також: Школа для батьків: як правильно встановлювати заборони для дитини
Як боротися з лінню
Photo: Freepik
Якщо дитина постійно намагається ухилитися від своїх обов'язків, постарайтеся зрозуміти, чи під силу їй ця робота. Не поспішайте сварити дитину, якщо її успішність в школі різко впала. Завжди намагайтеся з'ясувати причину і працювати з нею.
Перемогти дитячу лінь допоможуть наступні поради:
- Працюйте з мотивацією, хваліть дитину і заохочуйте за старання.
- Будьте прикладом. Якщо батьки багато часу проводять на дивані біля екранів телевізорів, не варто чекати від дитини іншої поведінки.
- Дозволяйте дитині бути самостійною. Все, що вона може зробити сама, нехай робить.
- Давайте дитині «дорослі» доручення (сходити в магазин, провести аналіз товарів в інтернет-магазині, підібрати подарунки близьким до Нового року).
Пам'ятайте, що не варто карати дітей працею, адже тоді у них буде стійка асоціація з тим, що робота - це покарання. З раннього дитинства привчайте дитину до активного проведення часу, дотримуйтесь розпорядку дня. Адже якщо все розплановано, то на лінь просто не залишиться часу.
Вам може стати в нагоді наша стаття: Карантин вихідного дня: чим зайняти себе і своїх дітей⠀